Se tudi vi soočate z izzivi pri upravljanju spletne trgovine? S selitvijo poslovanja na splet raste tudi prodaja, a to lahko prinaša tudi nove izzive: obdelava naročil, upravljanje zalog in celotna logistika lahko postane časovno potratna, sploh če jo upravljate ročno in morate za to skrbeti na različnih mestih. Na tak način se poveča možnost za napake, nezadovoljne kupce in nemalokrat to za sabo potegne tudi dodatne stroške zaradi povečane administracije. Ko spletna trgovina raste in se povečuje kompleksnost procesov, ki so nujni za upravljanje, se lahko na določeni točki celo zgodi, da ne zmorete več proaktivno slediti povpraševanjem. To lahko vodi v težje doseganje zadanih ciljev in hitro se lahko ujamete v začaran krog povečanega dela – zaradi dela samega.
Integracija z ERP sistemi olajša marsikateri vidik poslovanja na spletu, saj pomaga pri časovni in nenazadnje tudi poslovni optimizaciji procesov. Tako se boste lažje osredotočili na rast in druge pomembne vidike poslovanja ter hkrati privarčevali na času in denarju.
Kaj so ERP sistemi?
ERP je kratica, ki označuje Enetrprise Resource Planning. Gre za programsko rešitev, ki združuje ključne poslovne funkcije, kot so upravljanje zalog, naročil, logistiko, računovodstvo v enem sistemu. Integracija spletne trgovine z ERP sistemom omogoča avtomatizacijo različnih procesov, ki bi jih sicer morali upravljati ročno ali na več mestih. Primeri ERP sistemov, ki smo jih pri Webtimu uspešno integrirali so recimo Vasco, Minimax, Birokrat, Čebelica, OPAL, SAOP, Pantheon, E-računi, Dynamics 365 in mnogi drugi.
Ključna prednost ERP sistemov: avtomatizacija
Z avtomatizacijo se povečuje učinkovitost, prihrani čas in predvsem se zmanjša možnost za napake. V kombinaciji z izbranim ERP sistemom avtomatizacija omogoča lažje upravljanje s procesi, kot so:
- Upravljanje zalog, saj sistem samodejno posodablja zaloge v realnem času. To preprečuje, da bi stranke naročile izdelke, ki jih ni več na zalogi – vi pa ste zalogo pozabili ročno osvežiti. Upravljanje zalog je brez ERP sistema še posebej težavno, če imate spletno in fizično trgovino hkrati ali če poslujete na različnih trgih.
- Obdelava naročil: naročila iz spletne trgovine se avtomatsko prenesejo v ERP sistem, kjer se potem izvedejo nadaljnje aktivnosti, kot je izdaja računov in organizacija dostave.
- Računovodski procesi so poenostavljeni, saj so vsi podatki shranjeni na eno mesto. To vašim računovodjem omogoča hitrejši in bolj natančen pregled ter pripravo priporočil, hkrati se zmanjšuje potreba po ročnem vnosu podatkov.
ERP sistem tako postane kot centralno vozlišče, ki povezuje različne funkcionalnosti podjetja in poskrbi, da so vse informacije – tudi s pomočjo avtomatizacije – pravočasno in optimalno dostavljene v pravi oddelek.
Kdaj spletna trgovina potrebuje integracijo z ERP sistemom?
Odločitev, kdaj vključiti ERP sistem v poslovanje, je odvisna od trenutnega stanja podjetja in njegovih dolgoročnih ciljev. Ključna je predvsem ocena obsega in kompleksnosti poslovnih procesov, kar velja tako za podjetja, ki šele začenjajo svojo spletno pot, kot za tista, ki načrtujejo prenovo obstoječe spletne trgovine.
Integracija z ERP sistemom je včasih strateška odločitev, drugič skoraj da nuja. Če stremite k optimiziranemu poslovanju že od samega začetka, jo je smiselno načrtovati že pri izdelavi (prve) spletne trgovine, po drugi strani pa je prenova obstoječe spletne trgovine odlično izhodišče za integracijo ustreznega ERP sistema.
Brez ERP sistema boste pa zelo težko poslovali, sploh ko:
- Beležite povečan obseg poslovanja
Ko se vam začne zatikati pri upravljanju zalog in naročil, ko naročila komaj dohajate in vam administrativni procesi vzamejo bistveno preveč delovnega dneva, je čas, da premislite o ustreznem ERP sistemu. Še bolj smiselno je, če se za integracijo odločite, preden vas povečan obseg dela popolnoma prevzame, zato pri izdelavi ali prenovi spletne trgovine razmislite zastavljenih ciljih in temu prilagodite strategijo.
- Razpršeni poslovni procesi
Če pri vašem poslovanju že uporabljate različne sisteme za prodajo, upravljanje zalog in računovodstvo, boste prej ali slej prišli do točke, ko bo zaradi lažje organizacije in učinkovitosti dela potrebno podatke združiti v eno platformo, ki bo omogočila lažje usklajevanje in preglednost podatkov. Seveda vam svetujemo, da ne čakate na zadnji trenutek, saj vas lahko nekatere napake tudi drago stanejo.
- Boljša uporabniška izkušnja
Stranke so zahtevne, potrebujejo natančne informacije ter pričakujejo hitro obdelavo naročil. Ko tega niste več sposobni zagotoviti po načinu, ki ga sicer uporabljate, je smiselno, da premislite o integraciji z ERP sistemom.
WordPress, WooCommerce in ERP sistemi
Ena izmed bolj priljubljenih platform za izdelavo spletnih strani, WordPress, lahko z brezplačnim vtičnikom WooCommerce hitro postane tudi spletna trgovina. A komaj v kombinaciji z ERP sistemom postane zares celovita rešitev za upravljanje spletnega poslovanja, tudi za bolj obsežne spletne trgovine, hkrati pa ohranja stroškovno učinkovitost razvoja.
Kot rečeno, smo pri Webitmu, kjer smo specializirani za razvoj WordPress spletnih strani in trgovin, učinkovito integrirali različne ERP sisteme in več podjetjem pomagali do bolj učinkovitega poslovanja in rasti. Boste vi naslednji? Pošljite povpraševanje!
A imejte v mislih, da povezava vaše spletne trgovine z ERP sistemom ni samo tehnična nadgradnja, ampak predvsem strateška odločitev, ki vam bo omogočila dolgoročno rast in uspeh. Kontaktirajte nas in že danes naredite prvi korak do bolj optimiziranega poslovanja!